GNSS systémy ve světě
Globální družicové navigační systémy
GNSS je akronym pro globální navigační satelitní systém. Tento termín zahrnuje jakoukoli satelitní konstelaci poskytující globální polohové, navigační a časové (PNT) služby na celosvětové nebo i regionální úrovni. K dnešnímu datu (2024) jsou k dispozici čtyři globální GNSS systémy v provozu:
- GPS (Global Positioning System): provozován United States Space Force; první globální satelitní navigační systém.
- GLONASS (Global Navigation Satellite System): provozován Ruskem.
- BeiDou Navigation Satellite System (BDS): provozován Čínou.
- Galileo: provozován Evropskou unií.
Tyto systémy používají satelity k určení přesné polohy (zeměpisné délky, šířky a nadmořské výšky) a poskytují přesné časové signály. Fungují nezávisle na telefonním nebo internetovém příjmu, což je cenné pro různé aplikace, včetně navigace, sledování a synchronizace času.
Výše uvedené systémy umožňují zjištění polohy objektu na zemském povrchu nebo v jeho blízkém okolí s velmi vysokou přesností. Aplikace využívající signály GNSS se uplatňují nejen v silniční, železniční, letecké a námořní dopravě, ale i v dalších oblastech jako jsou telekomunikace, stavebnictví, geodézie, zemědělství, vyhledávání ložisek nerostných surovin, mapování postupu těžby v povrchových dolech, skladová evidence kontejnerů atd. Aktivní využívání navigačních systémů (GNSS) je velmi důležitým faktorem pro ekonomický rozvoj každé země a družicová navigace se stále více stává součástí i našeho každodenního života (lokalizace motorových vozidel, volnočasové aktivity, monitorování systémů apod.).
Navštivte stránky provozovatelů světových satelitních sítí.
Regionální GNSS systémy
Kromě globálních GNSS systému existují ještě tzv. regionální navigační systémy. Každý z těchto systémů má své specifické využití a přínosy v některých částech zeměkoule (vždy v součinnosti s globálními satelitními systémy). Systémy pracují s geostacionárními (GEO) a geosynchronními (IGSO) satelity a současně využívají i sítě vlastních pozemních stanic.
Tento systém umožňuje vysoce přesné určování polohy a navigaci, a to zejména v horských oblastech a městských perifériích, kde je příjem signálů ze standardních GNSS systémů nedostatečný.
- QZSS (Quasi-Zenith Satellite System) provozován Japonskem, poskytuje přesné určování polohy v oblasti Asie a Oceánie.
- IRNSS (Indian Regional Navigation Satellite System) provozován Indií, pokrývá Indii a regiony v okolí.